nedeľa 31. januára 2016

And the hidden identity of Terry Pratchett

(photo credit pinterest)
Ahojte! Ak ste si náhodou nevšimli, tak teraz si dávam záležať na vytváraní nadpisov. A pravdebopodne vám to nedáva žiaden zmyseľ. No, našťastie, som tu, aby som to objasnila.
Najskôr, si, ale položte jednoduché otázky. Počuli ste už niekdy predtým meno Terry Pratchett? A potom. Vieto kto naozaj je? Pretože tu je príbeh. Trocha to pokazím, je to autor a videla som skvelú recenziu jednej z jeho kníh na internete. To meno mi prišlo také povedomé, ale nevedela som kto to vlastne je. Tak na druhý deň som sa naňho opýtala kamarátky a povedala, že jej to niečo hovorí. A opýtala som sa aj dalľej kamarátky a dostala som tú istú odpoveď. Teraz sa len pýta ľudí čo sú do kníh o Pratchettovi a robím prieskum alebo čo. Samozrejme, preklepla som ho na internete, takže, dámi a páni, predstavujem vám Sira Terryho Patchetta. Bol to britský fantasy spisovateľ najviac známy pre jeho sériu o Úžasnej Plochozemi. Pre pár dôvodov je považovaný za literárneho génia. Napísal aj pár skvelých kníh pre deti. Zomrel len minulí rok, tak Pratchett, tento článok je pre teba a sľubujem, že si niečo prečítam.
On je ten chlapík s bradou a klobúkom a opäť pri prezeraní fotiek sa mi zdal povedomý. No tak! No, je dosť pravdepodobné, že sme sa o ňom učili v škole alebo hom ho už videla predtým na internete alebo ani jedno a naozaj len vyzerá povedome. Mohla by som vymyslieť nejakú vážnu teóriu a dať do toho trocha zábavi, ale pravdepodobne zpmriete od nudy pri čítaní tohto článku. Sorry (not sorry :-D). 
Teraz by som rada povedala, že ďalšia kniha čo si prečítam bude od Pratchetta, ale asi nie. Viete, v škole povedali, že Molliere je lepšia voľba.
Dúfam, že ste naozaj nevedeli kto je Terry Pratchett, lebo inak je tento článok dosť bez pointy.
Každopádne, dúfam, že vás čaká skvelý týždeň a ako písal Spike Miligan,
love, light and peace.

sobota 16. januára 2016

5 random questions tag

1. 5 pesničiek, ktoré ťa ako prvé napadnú
Soft Cell - Tainted Love, Lisa Stansfield -All around the world, Beatles - We can work it out, Catfish and the bottlemen - Hourglass, Foxes - Amazing

2. Ak by si mala stroj času, kam by si išla?
Najskôr by som si dala malý pokec s Marcom Polom. Potom možno stretnúť Leonarda da Vinciho. Taktiež by sm strávila noc na párty v Paríži v 20-tych rokoch ako v tom filme Polnoc v Paríži. A zastavila by som sa na koncerte Beatles. A ešte niekde pravdepodobne, bolo by nebezpečné dať mi stroj času.
3. Klasický oufit?
Čierne nohavice, biele tričko s minimalisticou čiernou grafikou, čierna kožená bunda, poltopánky.
4.S podpätkami alebo nie?
Podpätky krásne vytvarujú postavu, ale pre mňa sú nepohodlné na nosie, takže asi bez.
5. Mesto alebo dedina?
Mesto. Vyrástla som na dedine a mám rada prírodu, ale myslím, že aj keď sú možno mestá väčšie a s veľa ľuďmi, ľahšie sa tam dá stratiť.

piatok 8. januára 2016

Winter break reading list


Pre mňa zimné prázdniny znamenajú viac času na čitanie a oddych. No, teraz už skončili. Naozaj som vystrašená z všetkých tých vecí čo musím spraviť do školy. Mám vypočítať asi 20 príkladov a poviem vám, je to dvakrát tak ťažšie keď vám nejde matika. Ale späť k času keď som mala ešte čas na čítanie. Tak, tu je zoznam kníh čo som čítala tieto prázdniny.
Príbehy Olivera Twista, Charles Dickens
Začala som túto knihu čítať cez jeseň, ale dokončila až cez Vianoce. A musím povedať, že to bolo milé čítanie. Kniha sleduje život siroty, mladého Olivera, počas priemyselnej revolúcie v Londýne. Revolúcia, v podstate, spôsobila realizmus v literatáre, ale páčilo sa mi aj tak. A plánujem si prečítať viac kníh od Dickensa.
Vianočná koleda, Charles Dickens
Pamätáte ako som si chcela prečítať viac od Dickensa? (:D) Toto je príbeh o Scroogovi, ktorý má nenávisť pre Vianoce a vlastne takmer pre všetko a traja duchovia mu prídu pomôcť zmeniť jeho život.
Miniaturista, Jessie Burton
Historická finkcia z Amsterdamu v 17. storočí. Páčila sa mi táto kniha. Naozaj dobrá a s krásnym obalom. Vždy ma poteší keď nájdem nejakú dobrú historickú knihu.
Papierové mestá, John Green
Som si istá, že veľa z vás čitalo túto knihu. A keď nie tak by ste mali. Táto kniha je skvelá! Je naozaj zábavná! Greenovo písanie je v podstate dosť vtipné. (A dokonca aj Na vine sú hviezdy, všetci hovoria o tej rakovine a smutnej časti, ale nezabúdajme ani na tie vtipne a možno aj sarkastické časti.) A mne sa Papierové mestá nakoniec páčili viac ako Na vine sú hviezdy. Je to príbeh o Quentinovi, ktorý sa rozhodne sledovať nápovedy a nájť jeho detskú lásku Margo, ktorá zmizla potom čo spolu strávili blázninú a dobrodružnú noc.
Eleanor a Park, Rainbow Rowell
Príbeh zasadený do 80tych rokov, ktorý hovorí o láske medzi Eleanor, červenovláske a problémovo rodinou, a Parkom, bohatýmpolovičným kóreanom. Táto kniha sa mi až tak nepáčila. Chcela som si od Rainbow Rowell prečítať nejakú knihu už dlhšie a hádam, že som nemala začať touto.
Muž vo vysokom hrade, Phillip K Dick
Kniha o alternatívnej histórii. Je zasadená do sveta kde nacisti vyhrali duhú svetovú. Má to veľa dejov a nakoniec sa začnú do seba prepletať. Niečo ako Láska nebeská, ale viac dramatické a v povojnovom období. Jeden dej je o knihe, ktorá hovorí o tom čo by sa stalo keby nacisti nevyhrali vojnu, čiže pravdivú históriu. Niekedy je to trochu komplikované. A doknca to počúvam ako audioknihu, pretože to na Slovensku neviem nikde zohnať. A počula som, že vyvtorili nový seriál na základe tejto knihe s rovnakým názvom, možno keď budem čas si to pozriem.